Neutralna Srbija – naoružana do zuba

Neutralna Srbija – naoružana do zuba

Tek što je počela vježba „Brzi odogovor 21“, odmah je uslijedio brzi odgovor. U Srbiji su počele antiterorističke vojne vježbe “Zajednički odgovor 2021”. U njima učestvuju jedinice za specijalne operacije Srbije i Rusije.

Vježba na Manjači u BiH dio je velikih vojnih manevara pod nazivom “Branitelj Evrope 21” koji se odvijaju diljem kontinenta.

Rusija je Srbiji, kao usput, ovih dana poklonila 30 oklopnih transportera i 30 tenkova. U Bosni bi rekli: „Nije džaba ono što se poklanja“.

Srbija je još 2007. godine donijela deklaraciju:  „Skupština Republike Srbije donosi odluku o proglašavanju vojne neutralnosti Republike Srbije u odnosu na postojeće vojne saveze do eventualnog raspisivanja referenduma na kojem bi se donijela konačna odluka o tom pitanju”.

Srpska napredna stranka Aleksandra Vučića nakon 2012. preduzela je korake kako bi „povećala vojnu saradnju sa Rusijom”.

To je rezultiralo “potpisivanjem ugovora o strateškoj saradnji 2013.“, kao i činjenicom da “u regionu jedino Srbija učestvuje u zajedničkim vojnim vježbama sa Rusijom”. Izvještaj precizira i brojne srpske nabavke ruskog vojnog naoružanja i opreme, kao i vojne donacije Rusije Srbiji.

I pored toga Vučić je godinama govorio da je Srbija vojno neutralna.  U posljednjim mjesecima intenzivno:  U novembru 2020. je izjavio da je Srbija vojno neutralna. Zatim je 19. decembra 2020. rekao da je „Srbija vojno neutralna država i da neće ući u NATO“.  Februara 14., 2021., tokom susreta sa makedonskim premijerom Zoranom Zaevom je ponovio: „Ja sam ponosan na činjenicu što smo vojno neutralni i naravno da poštujemo odluke svih drugih zemalja u regionu“.

Što se toliko Srbija naoružava ako je neutralna? Lažovi na Balkanu odavno imaju samo jedno pitanje: „Vjerujete li vi meni ili svojim očima?“ Svijet svojim očima vidi „neutralno“ naoružavanje do zuba i sasvim suprotnu priču o tome.

Kako Vučić istupa sa tvrdnjama o neutralnosti i istovremeno se naoružava ruskim oružjem, tako i Milorad Dodik daje izjave da je protiv pristupa BiH NATO-u. Vjerujete li vi više svojim očima? Zar nisu on i njegov SNSD (pazite: I pozicija i opozicija u Narodnoj skupštini RS) glasali za Zakon o odbrani BiH, gdje se kaže da je njihov cilj članstvo u NATO-u? Zar Dodikovi puleni Nikola Špirić i Nebojša Radmanović nisu godinama potpisivali sve akte koji nas vode prema NATO-u? Zar Dodikova savjetnica Ana Trišić Babić nije bila na čelu NATO tima Vijeća ministara BiH kao i Igor Crnadak bivši ministar vanjskih poslova? Šta je razlog da se danas svi oni prave francuske sobarice?

Imali smo tzv.“ veliku Srbiju“, pa priču „svi Srbi u jednoj državi“, „Srbiju do Tokija“, tačnije Vladivostoka. Kad smo dobili „srpski svet“, bila je to još jedna repriza. Taj „srpski svet“  dojučerašnji ministar  vojni Vulin neprestano promovira i dovodi u vezu sa naoružavanjem Srbije.

Vučić će izjavama promovisati neutralnost Srbije, a naoružavanjem do zuba štitit će zamišljene granice tzv. „srpskog sveta“.

Vjerovati svojim očima ili Vučiću: Radi zaštite vojne neutralnosti Srbija ponovo uvodi redovno služenje vojnog roka.

Nekontrolisanim ubrzanim naoružavanjem Srbije, pa i Hrvatske odavno je prekršen ‘vojni’ anex Dejtonskog mirovnog sporazuma o srazmjernom naoružanju strana potpisnica.

Do danas nije jasno zašto Organizacija za sigurnost i saradnju (OSCE), nadležna da prati ravnotežu u naoružanju strana nije do sada reagirala  na kršenje sporazuma? Vojni stručnjaci iz NATO-a su tokom konstrukcije vojnog dijela Dejtonskog ugovora bili mišljenja da je „uspostava stabilne vojne ravnoteže temeljene na najnižoj razini naoružanja, biti bitan element u sprečavanju ponovnog izbijanja sukoba“.

U Aneks 1-B Sporazuma o regionalnoj stabilizaciji, posebno na član četiri i pet “Mjere o subregionalnom naoružanju” kao i na “Sporazum o regionalnoj kontroli naoružanja” navedena je potreba za uravnoteženu i stabilnu razinu odbrambenih snaga u regionu.

Tri ključne politike u BiH do sada su potpisivale sve sporazume za put BiH u NATO. Ako su sve do sada potpisali za put Bosne i Hercegovine u NATO, čemu onda igre? Neki ljudi vode dvostruki život, ali kad dođe vrijeme važno će postati samo ono što su pokazivali pred svijetom, a kečevi iz rukava će poispadati usput.

U decembru 2018. Aleksandar Vučić je rekao: “Takve borbene mogućnosti nemaju sve države nastale na teritoriju bivše Jugoslavije zajedno, dok će se Srbija moći usporediti i sa nekim zemljama NATO iz okruženja“.

Naravno, rusko oružje za Srbiju se prebacuje preko teritorija država članica NATO-a. Gotovo isključivo je to Bugarska.

I iz NATO-a su dolazili različiti signali. “NATO i Srbija su bliski partneri i mi smo posvećeni jačanju našeg partnerstva sa Srbijom, istovremeno u potpunosti poštujući njenu politiku neutralnosti”.  

U međuvremenu su se „neutralci“ još više naoružali. Je li to vojna neutralnost? Je li to balans u naoružanju koji diktira Dejtonski sporazum? Nikada nismo čuli ni riječi zabinutosti od OSCE-a koji je garant vojnog dijela Dejtona i odgovoran za pitanja balansa u naoružanju regiona. Nema ni precizne analize tog dejtonskog pocesa.

Sve dvolične igre su demaskirane sa ruskim poklonom od 60 tenkova i oklopnjaka za Vojsku Srbije.

Alesandar Bocan-Harčenko, ambasador Rusije u Srbiji je rekao da će njegova zemlja pružiti svoj doprinos jačanju suvereniteta, cjelovitosti i odbrambene sposobnosti Srbije i neutralnog statusa te zemlje, navodeći da “neutralni status mora sebe da štiti”.

“Neutralni status omogućava Srbiji da razvija vojnu i vojno-tehničku saradnju sa svima gdje Srbija ima svoj interes”, naveo je ambasador.

To je gotovo smiješno ovo teoretiziranje i brkanje činjenica. Srbiju štiti proklamovani status neutralne države. Naoružavanje će tu neutralnost vjerovatno dovesti u sumnju i vjerovatno poništiti. Čak i da hoćemo, ne može povjerovati u ove tragične političke konstrukcije.