Turizam i diskriminacija na nacionalnom nivou

Turizam i diskriminacija na nacionalnom nivou

Vijeće ministara BiH, uz sedam glasova za i tri protiv, nije u drugom krugu glasanja donijelo odluku o izmjeni i dopunama odluke o vizama, koju je predložilo Ministarstvo vanjskih poslova. Nije prošla liberalizacija viznog režima za državljane Saudijske Arabije, a protiv su bili ministri iz HDZ-a. Bio je to stravičan udarac za turizam u BiH. Gosti iz Saudijske Arabije su treći po broju noćenja tokom turističke sezone u BiH.

Vijeće ministara BiH uz osam glasova za i dva protiv, u drugom krugu glasanja nije donijelo odluku o izmjenama i dopunama odluke o propisivanju dodatnih uslova za ulazak stranaca u Bosnu i Hercegovinu, koju je predložilo Ministarstvo sigurnosti, a tiče se olakšavanja ulaska u zemlju ljudi koji su cijepljeni Ili prebolovali korona virus.

Bilo je nade da će HDZ podržati i jednu i drugu odluku, ali su oni oborili liberalizaciju viznog režima. Po kojoj logici ne treba PCR test za susjedne zemlje Srbiju, Hrvatsku i Crnu Goru a za sve ostale treba?! Potpuno je nelogično izdavanja viza bez olakšica za turiste iz Saudijske Arabije tokom turističke sezone?!

Godinama je Predsjedništvo BiH tražilo vizne olakšice za posjetioce BiH iz Saudijske Arabije. Gotovo sve državne institucije i ministarstva su se složila, ali je negativan stav ostao od HDZ-ovih kadrova što je sve procese zakočilo.

Ministrica Ministarstva vanjskih poslova Bisera Turković je stupila u javnu polemiku sa ministrom pravde BiH Josipom Grubešom. Da li se moglo pregovarati, na što HDZ uvijek tjera partnere, uvijek tražeći neke svoje interese? Ministrica Turkovićka rekla je da ne pristaje na politiku ja-tebi-ti-meni, kao da to nije svugdje sastavni dio politike. Uostalom, odluke se ne usaglašavaju putem medija nego direktnim razgovorima. Nakon toga je moguće reći i ono što je očigledno: Da HDZ blokira bilo kakvu činjenicu koja je normalna za funkciju države I, posebno, kad to može biti od koristi Bošnjacima.

Turković je Grubeši navela činjenicu da je pomogao u bijegu ratnog zločinca Make Radića u Hrvatsku. Ima on nažalost i težih problema a tiču su ucjenjivanja Međunarodnog suda u Hagu oko uvođenja presuda tog suda u domaću sudsku evidenciju.
Postoji lista od 15 država, sve redom su muslimanske, čiji državljani moraju proći tzv. dodatne sigurnosne provjere za dobivanje vize za BiH. Taj postupak do dobitka vize traje po mjesec dana i više.

Koliko se zna na tom spisku su: Egipat, Tunis, Alžir, Maroko, Irak, Iran, Afganistan, Palestina, Sudan, Somalija, Nigerija, Sirija, Libija, Bangladeš i Pakistan.

Ako turista iz te zemlje hoće nekoliko puta tokom godine, radi posla ili turizma, da dođe u BiH, svaki put moraju prolaziti te bespotrebne sigurnosne provjere koje su smislili domaći paranoični mozgovi. Državljanin te iste zemlje sa spiska ne mora prolaziti sigurnosne provjere ako ima važeću šengen vizu. Sa važećom šengen vizom može ući i boraviti u BiH u roku njenog važenja.

Sve sumnjive osobe nalaze se u Interpolovoj bazi podataka na koju je BiH linkovana pa je nemoguće da bilo koja od tih osoba uđe u BiH pored tih informacija i upozorenja.
Zbog ratnog stanja ili drugih sigurnosnih problema treba zadržati vizni režim prema ovih 15 država, ipak je problematično što listu tih 15 zemalja kao i dodatna vizna ograničenja nije donijelo Vijeće ministara BiH, nego neformalna grupa pomoćnika ministara iz Ministarstva sigurnosti i Ministarstva vanjskih poslova.

BiH je zbog interesa vjerskog turizma u Međugorju jednostrano ukinula vize za sedam zemalja Južne i Srednje Amerike, te jednostrano ukinula vize za još tridesetak zemalja. Sve su to države odakle mogu doći katolički hodočasnici u Međugorje. Ono što bošnjački kadrovi odobravaju bez problema, ne može kad se pita HDZ, a dobro je za ostatak države.

Sve je dodatno potvrđeno sa Instrukcijom, dokumentom koji je iz MVP-a upućen Ambasadi BiH u Jodanu, u Aman, gdje se traži svako moguće pojednostavljenje izdavanja viza. Dokument je objavio portal Klix. Da se u dokumentu primijetiti da u ambasadi u Amanu vize traže i dobijaju Libanonci sa nizom pogodnosti i bez zastoja. Libanonci su brojni katolički hodočasnici u Međugorju. Instrukciju je potpisao Franjo Planinić, pomoćnik ministra, kadar HDZ-a.

Instrukcija je akt koji isključivo donosi rukovodilac organa uprave (ministar) ako je za to izričito ovlašten zakonom. Ne može pomoćnik ministra (državni službenik) donositi instrukciju. Faksimil instrukcije nema preambule, a svaki pravni akt je mora imati da se zna na osnovu čega se taj akt donosi.

Ipak je jasno da katolički hodočasnici u Međugorje najlakše dobivaju vizu za BiH ili su zemlje odakle dolaze izuzete iz viznog režima sa BiH. To nije nipošto slučaj sa turistima iz islamskih zemalja I posebno Saudijskom Arabijom. Zahvaljujući, naravno, HDZ-ovim službenicima.

BiH je uvela bezvizni režim za sve zemlje Zaljeva (GCC): UAE, Kuvajt, Katar, Oman i Bahrein, osim Saudijske Arabije. Za Saudiju imamo vizni režim a sa ostalim zaljevskim zemljama imamo bezvizni rezim. Grubeša kaže da je EU iskazala zabrinutost prema mogućnosti ulaska turista iz Saudijske Arabije. On se praktično pozvao na mišljenje Johana Sattlera, šefa delegacije EU u BiH, tvrdeći da EU ne želi goste iz Saudijske Arabije.

BiH ima bezvizni režim sa EU i treba viznu politiku usklađivati sa EU ali i tu postoje fleksibilniji pristupi.

Željko Komšić je u jednoj izjavi rekao za Johana Sattlera da je njegov miljenik Dragan Čović, lider HDZ-a.

Kinezi trebaju vize za EU, a sa BiH Kina ima bezvizni režim. Znači da, ipak, ne pratimo u svemu Evropsku uniju i da Sattler zbog neprincipijelnog neevropskog rješenja nije zabrinut kad su u pitanju Kinezi?

I kad smo već kod viza i HDZ-a, zar nije nedavno lider HDZ-a Dragan Čović zaprijetio, ako ne bude izmjena Izbornog zakona BiH po njegovim zahtjevima da će pozvati Hrvatsku da uvede vize za BiH. Dakle, HDZ BiH utiče na viznu politiku Hrvatske, članice Evropske Unije prema BiH. Nije li ona nedavna kolona šlepera na granici u Kladuši bila generalna proba?

Kakva je uistinu strategija Evrope prema BiH? HDZ BiH i HDZ Hrvatske se predstavljaju gotovo kao službenici Evropske unije za vize kad je u pitanju Bosna i Hercegovina.

Sa kakvim to vjetrenjačama mi u BiH imamo posla?