Ukrajinka Polina Reindl za BosnaGlobal: „Sve ovo je preteško i srceparajuće“

Jedno od glavnih obilježja modernih sukoba, jeste stradanje civila.

Nakon tri dana od početka ruske invazije na Ukrajinu, Evropom kruže slike ranjenih i ubijenih civila iz cijele zemlje.

Dvadeset šest godina nakon završetka konflikta u Bosni i Hercegovini, kada je Evropa rekla „nikada više“, opet gledamo strahote rata, ovaj put iz Ukrajine.

Iz Berlina, nam se javila Ukrajinka Polina Reindl. Polina je po zanimanju novinarka, zadnje dvije godine živi i radi u Berlinu, dok je njena porodica u Kijevu, u ovim teškim danima.

Polina je za Bosna Global podijelila svoju ljudsku priču, strahote, agoniju kroz koje prolazi zadnjih par dana zbog nemogućnosti da pruži pomoć svojoj porodici i domovini.

„Prvi dan je bio užasan, doživjela sam napade panike, plač, nisam mogla vjerovati da se ovo dešava“.

„Napali su nas sa svih strana“, nastavlja,“označili su mjesta na kojima mogu da nas bombarduju, bombarduju kuće, stambene zgrade, dječije vrtiće, kao i bolnice.“

„Zračni napadi na Kijev traju, kako nam je rekla, ruska vojska je sa tenkovima već nekoliko puta bila nadomak centra Kijeva ali ukrajinski vojnici su odbranili grad.“

„Iskreno se nadam  da će ukrajinska vojska izdržati i da neće dozvoliti pad Kijeva.“

Polina nam je rekla, kako i civili učestvuju u borbama, u odbrani.

„Moj otac koji nipošto nije želio napustiti svoj dom i Kijev, pridružio se odbrani domovine.“   

Iako nije trenutno u Ukrajini, Polina je u Berlinu skupa sa svojom organizacijom Vitsce Berlin organizirala niz demonstracija u znak podrške Ukrajini i ukrajinskom narodu.

„Vjerujem da smo sa  demonstracijama izvršili određeni pritisak i na Vladu Njemačke, koja je sada na strani Ukrajine. Priznajem kako je sve ovo preteško za mene, kida mi srce i ne mogu vjerovati da je ovakav svijet u kojem živimo i da se ovo sve dešava u 21.vijeku.“

Polinina priča je priča svih Ukrajinaca, priča nedužnih građana, nedužnih civila, priča svih nas, koji želimo normalan život i mir u svojim domovinama. Mir je valjda opći ljudski ideal kojem bi svijet trebao težiti. U našoj komunikaciji malo je bilo novinarskog i izgledalo je da se uglavnom tješimo pred onim što nas čeka u neizvjesnoj budućnosti. 

Rat koji se trenutno vodi protiv Ukrajine, nezavisne i suverene države probudio je emocije i strah kod Bosanaca i Hercegovaca koji su u ne tako dalekoj historiji prošli kroz ovo kroz šta sada prolazi narod Ukrajine. Mnogi koji su devedesetih bili izvan svoje BiH proživljavali su beznađe koje danas preživljava ukrajinska dijaspora. I oni znaju kakav je to očaj i nemoć.

Ja rat nisam doživjela i hvala Bogu na tome, ali se iskreno kao mlada osoba po prvi puta osjećam uplašeno ne samo za svoju domovinu, već za cijeli svijet.

Nadamo se da će sile dobra da pobijede sile zla, sa istim nadama smo završili naš razgovor. Poželjela sam joj da uskoro u miru zagrli svoju porodicu u svojoj domovini Ukrajini.

U prilogu možete pogledati video sa demonstracija u Berlinu:

Zakazane su i demonstracije u Berlinu, za nedjelju 27.2.2022.godine, na demonstracije dolaze ljudi iz drugih gradova Njemačke, Poljske, kao i ostali koji se smatraju prijateljima Ukrajine kako bi izrazili svoju podršku.