Markotić: Proizvodnja vina u Ljubuškom vraća se na stare staze slave (VIDEO)

Gradonačelnik Ljubuškog Vedran Markotić i šest ljubuških vinara u srijedu su potpisali ugovore o koncesiji kojima su na korištenje dobili 40 hektara poljoprivrednog zemljišta na ulazu u Ljubuški, poznatijeg kao Plantaža.

Ugovori su potpisani između Grada Ljubuškog i Vinarije Buntić, potom Vinarije Nuić d.o.o., Catene d.o.o., Vina Milas, Vinarije Majić i JSB-a, a gradonačelnik Markotić ovom prilikom istaknuo je kako se radi o najplodnijem zemljištu u Ljubuškom.

– Današnjim ugovorom ovih 40 hektara dodijeljeno je na 30 godina šestorici ljubuških vinara, koji su nakon provedenog javnog natječaja preuzeli na sebe taj dio nastavka ulaganja u proizvodnju vina i sadnju vinove loze u ovim teškim vremenima i na tome im hvala. Vraćamo se na stare staze slave i želim im svu sreću da već iduće godine na tom zemljištu nikne vinova loza i da za koju godinu pijemo najbolja vina – kazao je Markotić.

Gradonačelnik Ljubuškog zahvalio se Zapadnohercegovačkoj županiji (ZHŽ) koja je vlasnik navedenog zemljišta i koja je svojom odlukom omogućila Gradu Ljubuškom da provede proceduru, natječaj, te na kraju svojim vinarima dadne zemljište u koncesiju.

– Bilo je ukupno šest prijava, sve domaći, etablirani vinari koji su dali ponude. Imamo Udrugu vinara koja je, uvjeren sam, najbolja u Bosni i Hercegovini i koja je to koordinirala sa svojim članovima, nikakvih problema nismo imali i svi koji su aplicirali dobili su od četiri do šest hektara – kazao je Markotić.

Predsjednik Udruge vinogradara i vinara Ljubuški Zdenko Milas naglasio je kako je ovo veoma važan dan za sve ljubuške vinare, ali i za cijeli grad, kao i županiju.

– S današnjim danom ostvaruju se pretpostavke za prekretnicu i povratak velikoj tradiciji ljubuškog vinarstva koja datira preko više od 100 godina. Jedno vrijeme nije bilo baš najbolje za vinare, ali sad smo u prilici da našim radom i novim investicijama preokrenemo tu situaciju i, zaista se nadam, opravdamo sva očekivanja i poglede koji su uprti u nas. Predstoji nam značajna investicija i težak rad, ali nadam se da ćemo kroz jednu, dvije ili maksimalno tri godine svjedočiti kako sinergija postiže prave rezultate u našim nastojanjima da Ljubuški ponovno vratimo na visoko mjesto ljestvice svih vinara u ovom i širem području – istaknuo je Milas.

Dodao je kako navedeno zemljište prije korištenja treba prvo očistiti od mehaničkih i bioloških ostataka, te pripremiti za sadnju.
– Nadam se da ćemo iduće godine ili najkasnije u proljeće one druge godine imati formirane vinograde, a onda naravno uz trud izvesti to do rodnosti i da konačno poteknu najbolje kapljice vina s ovog područja – kazao je Milas.
Ministar financija Vlade Zapadnohercegovačke županije Toni Kraljević naglasio je kako je svečanim potpisivanjem ugovora vinogradarstvo i vinarstvo utisnuto u ljubuški DNK.

– Ljubuški je ishodište vinogradarske i vinarske proizvodnje u BiH i to je jedan od simbola ovog grada. Žalosti da smo proteklih godina bili svjedoci raznih devastacija, a još dok sam bio predsjednik vijeća zakleli smo se da ćemo ovu priču oko Plantaže dovesti do kraja na način da se taj prostor oplemeni, da se privede svrsi i da na njoj opet budu najbolja ljubuška vina. To će također stvoriti i nova radna, a i krajobrazno oplemeniti ulaz u Ljubuški, tako da me kao Ljubušaka ovaj dan posebno veseli – kazao je Kraljević.

Ovom prilikom Kraljević je najavio kako će se i od nekadašnje Duhanske stanice u Ljubuškom uskoro “dogoditi jedna lijepa priča na tragu ove kao što je Plantaža”.

(FENA)