Diplomate SAD i EU znaju da je “non – paper“ Janšin

Diplomate SAD i EU znaju da je non – paper Janšin

Web portal EU Observer je objelodanio: Slovenski premijer Janez Janša je u pozadini „non-papera“. Prema informacijama iz nekoliko izvora, navodno su Janšin kabinet i sam slovenački premijer sudjelovali u njegovom slanju na različite adrese.

Da Janša stoji “u pozadini dokumenta”, jučer su dakle stio i web portal EU Observer, koji se smatra jednim od najbolje informiranih o događajima u Briselu. Osvrnuo se na nekoliko nezvaničnih izvora iz redova američkih i evropskih diplomata. Kabinet predsjednika Evropskog vijeća Charlesa Michela, koji je trebao dobiti dokument već u februaru, nije komentirao stvar. Janša je dan prije nazvao člana Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića i rekao da “ne postoji ‘non-paper’ koji bi mogao biti povezan sa slovenačkom vladom”. To je igra riječi. Kao što je već spomenuto, ovo je neslužbeni dokument bez glave i potpisa, koji se takođe ne može naći u slovenačkoj službenoj diplomatskoj pošti. EU Observer je citirao „Necenzurirano.si“, slovenski portal koji je objavio non-paper na engleskom.

Albanski premijer Edi Rama je posljednji put posjetio Sloveniju krajem oktobra. Nakon sastanka s njim, Janšin kabinet objavio je da su se “sagovornici dotakli koraka neophodnih za političku i ekonomsku stabilizaciju zapadnog Balkana”. Takođe su razgovarali o evropskoj perspektivi regiona.

Da li se Ediju Rami može vjerovati, pošto nevješto brani Janšu, čija je majka, prema nekim slovenačkim medijima, navodno rođena Albanka, pa su na neki način zemljaci.

Osim toga Rama je sa Aleksandrom Vučićem dogovarao promjenu granica i zamjenu teritorija sjevera Kosova sa Preševskom dolinom na jugu Srbije, čime je rušio stabilnost granica čitavog Balkana.

„Prema našim informacijama „non-paper” o promjeni granica trebao bi biti napisan u januaru, piše „Necenzurirano.si“. Nepuna dva mjeseca kasnije, početkom marta, predsjednik Republike Borut Pahor posjetio je Sarajevo i pitao članove Predsjedništva BiH da li je u toj zemlji moguć miran razlaz: “Mnogi u EU vjeruju da BiH više ne može funkcionirati”, rekao je u Skupštini entiteta RS Milorad Dodik. Početkom aprila američki državni sekretar Antony Blinken takođe je nagovijestio da se prijedlozi za crtanje novih granica na Balkanu intenzivno ispituju kroz razne kanale. U otvorenom pismu Predsjedništvu BiH odbacio je mogućnost razgovora o radikalnim promjenama Dejtonskog sporazuma, kojima je okončan rat u zemlji 1995. godine, u kojem je umrlo više od 100.000 ljudi.

EU Observer piše da su SAD izjavile da su protiv raspada Bosne, nakon radikalnog prijedloga koji se široko pripisuje predstojećem predsjedanju EU Slovenijom.

“Sjedinjene Države duboko cijene svoje dugogodišnje partnerstvo s Bosnom i Hercegovinom. Podržavamo njihov suverenitet i teritorijalni integritet, poštovanje koji je utvrđen Dejtonskim mirovnim sporazumom”, rekao je glasnogovornik Stejt departmenta u četvrtak (15. aprila), misleći na 1995. i mirovni sporazum (u Daytonu-USA) kojim je okončan krvavi etnički sukob.

“Komentari su nastali nakon što je neformalni politički „non-paper“ izašao na vidjelo početkom ove sedmice, kojima je predloženo kidanje BiH. Dijelovi države sa većinskim etničkim srpskim stanovništvom bi se pridružili Srbiji, a hrvatski dijelovi bi se pridružiti Hrvatskoj, a njegov bi dio postao neovisna država za Bošnjake (bosanske Muslimane), navodi se u političkom „non-paperu“, piše EU Observer.

Kosovo bi se takođe trebalo pridružiti Albaniji kako bi stvorilo još jednu novu zemlju, dodao je dokument  koji je u februaru poslan predsjedniku Vijeća EU Charlesu Michelu.

„U diplomatskim krugovima nema sumnje da je iza toga stajao slovenski populistički premijer Janez Janša, koji u julu preuzima simbolično predsjedanje EU. U to porijeklo „non-papera“ vjeruje Bosna, nakon što je ranije ove sedmice pozvala slovenskog veleposlanika u Sarajevu na razgovor, pišu novinari EU Observera.

„U to (da je papir Janšin) vjeruju američke diplomate, govoreći neslužbeno. I to su diplomate EU rekle
slovenačkom dnevniku Necenzurirano.si, koji je neformalni „non-paper“ objavio u cijelosti. Ali sa svoje strane, obično nabrijani Janša šuti – niti se prilagođava, niti negira izvještaje – usred negativnih reakcija.

U prošlosti je u zloglasnom twitu nazvao dvije žene novinarke koje mu se nisu sviđale: “istrošene prostitutke”. Krajem marta pozvao je i dvojicu poslanika u Europskom parlamentu koji mu se nisu svidjeli “preplaćene birokrate koji su rođeni u prosperitetu” i usporedio ih s pokojnim srpskim diktatorom Slobodanom Miloševićem. No, na pitanje EU Observera je li poslao list u Brisel, njegovo osoblje je odgovorilo: “Ured premijera Republike Slovenije dalje ne komentira temu o takozvanom ‘non – paper’ dokumentu o zapadnom Balkanu“. Njegov ambasador u EU takođe je odbio dati komentar. Ali dok se Brisel pripremao za šest mjeseci potencijalnih kontroverzi pod Janšinim predsjedanjem, slovenački glasnogovornik pokušao je smiriti napetost. Prekrajanje granica na etničkim linijama na zapadnom Balkanu široko se smatra receptom za ponovnu nestabilnost.

Pa je slovenački glasnogovornik rekao: “Mogu vam reći da će jedna od glavnih tema (predsjedavanja) biti sigurna Europska unija, dobar i pouzdan partner u susjedstvu i u svijetu”.

“Slovensko predsjedavanje posvetit će posebnu pažnju zapadnom Balkanu i voditi Vijeće EU u smjeru nastavka procesa proširenja EU sa zemljama regije,” dodao je.