Feraget: Odluke sudaca “VSTV RS” bi padale u Strazburu

“Prije nego što je Zakon o VS TS usvojio Parlament BiH , potpisan je sporazum između entitetskih premijera o prenosu odgovornosti. Postojala su tri VSTS-a – jedno državno, dva entitetska i nakon toga je usvojen zakon. Dakle, potpuno je neprihvatljivo da niži nivo – entitet, sada odlučuje o nečemu što je već riješeno na državnom nivou. Ovo nije napad na ustavni poredak koji se kod nas samo napada upotrebom sile, ovdje je još nema. I Dodik je svjestan toga. Jednom je čak izjavio da će zabraniti SIPA-i da dođe u Republiku Srpsku. To bi bio napad na ustavni poredak. Međutim, ovo je itakako ozbiljan atak na ustavno-pravni sistem i postavlja se pitanje da li je entitet jači od države. Svi smo svjesni da pravosuđe nesankcionisanjem koruptivnih afera je doprinijelo da pojedini političari nisu u zatvoru već i dalje zastupaju, kako oni to kažu, interese građana. To je veliki grijeh pravosuđa u BiH”, naveo je Feraget.

Dalje pojašnjava da, ukoliko bi se taj zakon o VSTS-u RS usvojio, onda bi suce imenovalo nezakonito tijelo.

“Taj bi zakon trebao biti proglašen neustavnim od Ustavnog suda ili bi morao reagovati visoki predstavnik. Građani bi dakle dobili suca koji je ‘dobar’, ali bi sve odluke pale u Strazburu zato jer ga je imenovalo nezakonito tijelo”, rekao je Feraget.

Na pitanje kakve poteze treba u ovoj situaciji povući  Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH, Feraget je odgovorio:

“Da li će Šmit reagovati u oblasti pravosuđa, mislim da će ipak reagovati Ustavni sud. Ovo je još Nacrt koji ide u javnu raspravu i mislim da građani nemaju potrebna znanja da bi iznijeli stav o tome da li Republici Srpskoj treba njen VSTS ili ne treba. U suštini, nijedan sudac koji se bira u Republici Srpskoj se ne može izabrati bez glasa članova podvijeća iz VSTS-a RS. Tako da ne bih bio sretan na bilo koji način već samo da građani reaguju na ovo na izborima u oktobru. Tu nam ne može pomagati Šmit, ali ga trebamo kao korektiv u društvu”, poručio je Feraget.

(N1)