Za odbranu Sarajeva živote je dalo 6.585 boraca

Peti april 1992. vodi se kao dan početka opsade glavnog grada BiH. Bila je to najduža opsada jednog grada u historiji i trajala je 44 mjeseca.

Sedam mjeseci prije početak razaranja i ubijanja, Sarajevo je temeljito okruživano artiljerijskim oružjima, kopani su i uređivani rovovi i teren oko grada je miniran u dva kruga.     

 Prema Istraživačko dokumentacijskom centru (IDC), opsada u Sarajevu je uzrokovala 14.011 žrtava, od čega je 7.808 ljudi preminulo 1992. a 3.392 1993. godine, čime je to najveće stratište rata po ljudskim gubicima. Liječnici glavne bolnice u gradu su primali pet do petnaest ranjenih žrtava snajpera dnevno. Korpus JNA sa preostalih 20 hiljada srpskih vojnika zatvorio grad u obruču dugom 180 kilometara. 

U gradu je gotovo četiri godine vladala totalna glad, nije bilo medicinskih sredstava i lijekova.

 

„Sarajevo će biti karakazan u kojem će izginuti 300.000 muslimana“, rekao je osuđeni zločinac Radovan Karadžić u jednom snimljenom razgovoru, koji se tokom suđenja odslušan u Hagu.

Krvnik nije uspio. Grad je odbranjen uz stravične žrtve. U krvavim borbama poginulo je 6585 boraca. Mnogo boraca je umrlo od teškog ranjavanja.  

 

Kako je počelo? Drugog marta su ubijena dvojica Sarajlija, na Trebeviću Ramo Biber, čuvar Trebevičke žičare i maloljetni Kenan Demirović u Vogošći.

Ramo Biber je bio radnik GRAS-a. Ubijen je tokom obavljanja redovnih poslova obezbjeđenja trebevićke žičare. Tog 2. marta 1992. godine u 17. godini ubijen je i Kenan Demirović. U predvečerje Kenan i njegov rođak Atif bili su na livadi iznad porodične kuće na Kobiljoj Glavi. Iz šume je odjeknula rafalna paljba iz automatske puške. Kenan je ubijen, a Atif ranjen u nogu.

Nakon zatišja, u aprilu je počelo masovno ubijanje građana Sarajeva.

Četvrtog aprila, ubijeno je pet građana Sarajeva. Troje od njih su istog prezimena: Bajramovići.

Sljedećeg dana, 5. aprila, ubijeno je 133. Sarajlija. Tog dana je bio pravi masakr. Jugoslovenska armija i srpske jedinice, posebno snajperisti, su kidisali da što više pobiju nedužnih ljudi. Ubijena su 122 Bošnjaka, sedam Srba, jedan Hrvat i tri osobe drugih nacionalnosti.

Sljedećeg dana 6. aprila je ubijeno 14 Sarajlija. Prema evidenciji u aprilu je stradalo 336 osoba. Među stradalim je u gradu bilo 246 Bošnjaka, 73 Srbina i 14 Hrvata. Od svih stradalih 222 su bili civili.

U maju mjesecu su se pojačali napadi Jugoslovenske armije i Vojske Republike Srpske na Sarajevo, tako da su bila i veća stradanja. Prema podacima, ubijeno je više od 937 Sarajlija, od toga 620 Bošnjaka, 264 Srbina i 53 Hrvata.

Za opsadu Sarajeva, za masovno ubijanje i teror nad građanima Sarajeva, pred Tribunalom su osuđena dva srpska generala Stanislav Galić i Dragomir Milošević. Glavna tužiteljica Tribunala Carla Del Ponte je zahtijevala da se zbog zločina nad Sarajevom u optužnici nađe i genocid. No, to je izričito odbijao jedan od tužilaca inače omiljen u srajevskim medijima.

Ni 30 godina od početka opsade pred domaćim pravosuđem u BiH nije podignuta niti jedna optužnica za stravično uništavanje grada i ubijanje njegovih stanovnika. Iz Haga je prije nekoliko godina stiglo deset predmeta sa znakom „A“ za snajpersko masovno ubijanje Sarajlija. Još su u ladicama. Te ladice su u uredima bošnjačkih tužilaca.