Odbojkašice BiH poražene od Rumunije s 2:3, ali nisu bez šansi za prolaz u 1/8 finala EP-a

Ženska odbojkaška selekcija Bosne i Hercegovine poražena je večeras u Torinu od selekcije Rumunije s 2:3 (25:12, 24:25, 21:25, 25:21 i 11:15), ali su osvojile jedan bod te još uvijek nisu izgubile šanse za prolaz u 1/8 finala Europskog prvenstva, koje se od 15. augusta igra u Italiji, Belgiji, Njemačkoj i Estoniji.

Početak nije nagovještavao poraz, jer su Rumunke u prvom setu uspjele samo povesti s 1:0, nakon čega je bh. tim poveo s 4:1 i nastavio dominirati te prvi set dobiti s 25:12. Bilo je to i prvi put na ovom turniru da je bh. tim dobio prvi set.

Rumunke su u drugom setu stizale prednost bh. tima, koji je dva puta imao i po pet poena razlike (13:8 i 14:9). Rumunke su poravnale pri rezultatu 22:22 i 23:23, da bi prvi put došle i u vodstvo u najvažnijem trenutku – pri rezultatu 24:23. Prvu set-loptu spasila je Edina Begić, ali su Rumunke dobile dva naredna poena i drugi set rezultatom 26:24 te poravnale rezultat na 1:1.

Gubitak drugog seta kao da i nije puno poremetio bh. tim, koji je treći set otvorio vodstvom 3:0 i 9:4, ali su Rumunke ponovo bile uporne te poravnale već na 13:13, da bi i povele s 16:14. Ubrzo je ponovo bilo neriješeno 16:16, ali Rumunke su ponovo dobile dva uzastopna poena te ponovo povele.

Četiri poena prednosti Rumunke su imale pri rezultatu 23:19 te su dobile i treći set s 25:21 i preokrenule rezultat u svoju korist na 2:1 u setovima. Četvrti set počinje slično kao i prethodna dva- bh. tim vodi, a Rumunke na otvaranju dva puta poravnavaju, da bi prvu osjetniju prednost bh. odbojkašice imale pri rezultatu 10:6.

Rumunke su smanjile na 10:9, a BiH je ponovo povela s 13:9, 15:11 i 16:12 te i s 20:15, a tu su prednost, uz manje probleme (20:18 ii 22:20), uspjele i sačuvati te dobiti četvrti set s 25:21 i poravnati rezultat u setovima na 2:2.

BiH je, tako, čak treći put, u četiri do sada odigrana meča na ovom EP-u, bila prinuđena da igra i peti, “zlatni set”, kojeg ovog puta nisu riješile u svoju korist, mada su imale sve u svojim rukama. BiH je, naime, vodila s 11:9, ali do kraja više nisu osvojile nijedan poen pa su Rumunke slavile s 15:11 te s ukupnih 3:2 u setovima slavile trijumf, javlja Fena.

Sutra u 21.00 sati bh. tim u Torinu, protiv domaćina i aktuelnog prvaka Italije, igra i posljednji meč grupne faze, koja će biti kompletirana 24. augusta. Rumunija će, pak, sutra u 18.00 sati igrati protiv Bugarske.

Večeras u okviru grupe B još igraju Hrvatska i Švicarska (21.00 sati), a u dosadašnjim odigranim mečevima šestog dana EP-a, Francuska je danas u Estoniji s 3:0 porazila Slovačku, Turska u grupi C u Njemačkoj s 3:1 Češku, a Srbija istim rezultatom Poljsku u grupi A u Belgiji. U toku je meče u grupi D između Španije i Finske (1:1) te u grupi A između Belgije i Ukrajine te u grupi C između Njemačke i Švedske.

Tabela grupe B: Italija 9 (9:0), Bugarska 6 (6:5), Rumunija 6 (8:9), BiH 5 (9:10), Švicarska 3 (5:8) i Hrvatska 1 (4:9).