Predviđen novi model finansiranja prava na biomedicinski potpomognutu oplodnju

Pomoćnica federalnog ministra zdravstva Marina Bera izrazila je zadovoljstvo što su poslanici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije na današnjoj sjednici usvojili predložene izmjene i dopunu Zakona o liječenju neplodnosti biomedicinski pomognutom oplodnjom (BMPO).

Da bi izmjene i dopuna stupile na snagu potrebno je da ih odobri i Dom naroda.

– Zakon je imao za cilj da omogući bračnim parovima koji boluju od steriliteta da na jednak način ostvare svoje pravo na potomstvo postupcima biomedicinski pomognute oplodnje. Tokom primjene zakona ustanovljena su različita tumačenja u kantonima od strane zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja i da su različite ekonomske i finansijske mogućnosti zavoda. Na taj način prava nisu bila ujednačena na teritoriji Federacije BiH. Zato izmjenama zakona želimo ujednačiti navedena prava – kazala je Bera.

Izmjenama i dopunom zakona predviđa se novi model finansiranja prava na BMPO na način da usluge BMPO u iznosu od 100 posto budu pokrivene iz proračuna Federacije BiH na jednak način za sve parove koji boluju od steriliteta u Federaciji BiH.

– Ključna izmjena zakona odnosi na način finansiranja prava na BMPO i to iz sredstava proračuna Federacije BiH, a ne iz sredstava obaveznog osiguranja (putem kantonalnih zavoda zdravstvenog osiguranja). Naime, osnovni cilj donošenja ovog zakona je smanjenje nejednakosti usluge biomedicinski pomognute oplodnje po kantonima. Različit stupanj osiguranja prava na ove usluge na razini kantona uzrokovan je različitom ekonomskom moći kantona zbog čega je potrebno zakonski urediti da se biomedicinski pomognuta oplodnja financira iz sredstava proračuna Federacije BiH – pojasnila je Bera.

Naglasila je da je u protekloj godini bilo oko 300 novorođenčadi koja su rođena iz postupka vantjelesne oplodnje.

Predsjednik Kluba SDA u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Adnan Efendić konstatovao je da su izmjene i dopuna navedenog zakona veoma humane koje će pomoći parovima koji imaju problema sa sterilitetom.

– Cilj je da se na nivou Federacije ujednači pravo i mogućnost svih porodica. S toga su u budžetu Federacije obezbijeđena sredstva u iznosu od oko 10 miliona KM za svaku fiskalnu godinu – poručio je Efendić.

(FENA)