Cijena ruskog, srpskog i drugih svjetova

Bombastično je zvučala vijest da je Bosna i Hercegovina dobila najviše američkog novca za borbu protiv štetnog ruskog utjecaja. Fond CRIF (Countering Russian Influence Fund) je osnovan na zahtjev američkog Kongresa 2017. godine. U proteklih pet godina u našu zemlju je ubrizgano nešto više od 80 miliona dolara, puno više nego u bilo koju zemlju na brdovitom Balkanu. Sudeći prema uloženim parama najveća opasnost prijeti nam od Rusije. Koliko je Rusija investirala u zloćudni utjecaj nikada nećemo saznati. A ko bi to priznao? Rusi nas napadaju potajno, a Amerikanci nas brane transparentno. Amerikanci tretiraju ruski utjecaj kao maligni, dok Rusi tvrde da je američki utjecaj zapravo benigna korupcija. U oba slučaja Bosna i Hercegovina je poprište i meta.

Amerikanci se nisu pretrgli da detaljnije objasne svoja “ulaganja”. Javnost se morala zadovoljiti šturim saopćenjem da su pomognuti mediji, nevladin sektor, agencije za provođenje zakona… Što zbog straha od robusnog američkog ambasadora Murphyia, koji je nedavno pozivao neke novinare na razgovore, a što zbog para koje su “odabrani” hajrovali, naši mediji su svoju istraživačku zadaću uspješno ignorirali. U ovom slučaju “watchdogs” (čuvari demokratije) su se zadovoljili koskama.

Amerika ima zakon o lobiranju koji definira obavezu svake lobističke kuće da objavi koliko je novca primila, od koga i za koju svrhu. U našem poimanju lobiranje asocira na legaliziranu korupcionu djelatnost. Lobisti na sve moguće načine pokušavaju privoljeti svoje “mete”, a to su po pravilu utjecajni političari i donosioci odluka, da urade posao u interesu onih koji izdašno plaćaju lobističke usluge. Lobisti su odlično plaćeni za njihov posao. S našim poimanjem lobiranja američki zvaničnici se ne slažu. Uvijek će pokušati da vam objasne da se ne radi o korupciji. Lobiranje nije korupcija?! Američka je poslovica “There” is no free lunch”, koja u bosanskom prevodu glasi “Nema ručka besplatno”. Milorad Dodik je za lobiranje u USA potrošio i troši desetine miliona dolara.

Agencije za provođenje zakona nesumnjivo rade najtransparentnije. Javnost je upoznata od koga su dobili pomoć, u kojem iznosu i za koje namjene. Samo je pitanje kako se one zapravo bore protiv zloćudnog ruskog utjecaja? OSA se sigurno bori, a borba drugih je maglovita.

Neki “nezavisni” mediji koji su dobili američku pomoć, šute o tome kao ribe. Koliko su honorirani za borbu protiv ruskog utjecaja uopće se ne zna?! Ni brojne domaće antikorupcione institucije, od državnog do kantonalnog nivoa, nisu zainteresirane za ispitaju ovu “sivu zonu”. Domaće nevladine organizacije (NGO), koje su poslije rata nicale kao gljive poslije kiše, nemaju izričitu obavezu da javnosti predoče iscrpne izvještaje o svom finansijskom poslovanju. Bilo bi dobro da makar jednom godišnje objave od koga su primili pare, koliko i za koje projekte? Ako američke lobističke kuće moraju podnositi izvještaje o dobijenim sredstvima, zašto to ne bi otkrili i njihovi ovdašnji partneri.

Borci protiv korupcije i borci za ljudska prava trebali bi javnosti otvoreno pokazati ko podržava i plaća njihovu borbu? Kao vlastiti doprinos antikorupcionoj agendi.

Amerika je prošle godine pokrenula nacionalnu i globalnu borbu protiv korupcije kao ključni sigurnosni interes SAD. Bidenova administracija kaže da bogati Amerikanci utaje od poreskih vlasti više od 600 milijardi dolara godišnje. Skoro kao budžet za odbranu. Ovdje su američki predstavnici Bosnu i Hercegovinu proglasili državom “endemske korupcije”.

Američki predstavnik Escobar je više puta ustvrdio da je korupcija najveći problem u BiH, a ne zloćudni ruski utjecaj. Amerika može svoje pare davati kome hoće, ali bi i javnost u BiH trebala znati kome je data podrška i kakvi su rezulati borbe protiv ruskog utjecaja?

Milorad Dodik ne krije da je glavni Putinov igrač u BiH. Srbi su tradicionalno oslonjeni na rusku politiku i pod ruskim su utjecajem u mnogim sferama, tako da se i Dodikova opozicija puno ne razlikuje od njega. Vučić i Dodik su u Kremlju svoji na svome. Srbija i RS su zarobljeni u svakojakim ruskim “mrežama”, od sigurnosnih do komercijalnih. Dragan Čović, krovni u Hrvata, je velike rusofilske sklonosti javno manifestirao više puta, uključujući bliske susrete visokog nivoa, a zauzvrat je dobio rusku podršku svojim ciljevima. Bez presedana je njegova izjava ruskoj Gazeti da “u BiH, nažalost, ima vrlo malo ruskog utjecaja”. Nevjerovatne su razmjere dvoličnosti iskazane rusofilstvom “najvećeg bh. europejca”- sa duplim dnom.

Postoji li zloćudni ruski utjecaj na dobre Bošnjane? Općepoznato je da su oni tradicionalno neprijemčivi za bilo koji ruski utjecaj. Osim korumpiranih. Članovi prethodnog Predsjedništva BiH Džaferović i Komšić se nisu htjeli susresti sa ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom radi njegove skandalozne agende i prosrpskih stavova prilikom posjete entitetu RS. A s ukradenom ukrajinskom ikonom koju mu je Dodik darovao nastao je pravi rus-waj. Treba ponoviti da su Sarajevo i BiH ovisni od ruskog plina, pa se onda ni državna politika ne smije “rasplinuti”.

František Šistek, češki historičar i jedan od najupućenijih Evropljana za ono što se događa na Balkanu pa i u BiH, postavio je ključno pitanje: “Nisam shvatio zašto recimo Amerika i gospodin Gabriel Eskobar toliko podržavaju inicijativu Otvoreni Balkan, jer je to je baš nešto što više odgovara Rusiji nego Americi. Ili Eskobar uzima ruski novac jer sprovodi rusku politiku na Balkanu?!

Baš mi je čudno da uporno nastoji da progura Otvoreni Balkan. I kad su neki problemi u regionu, kao što su sada, imamo neka opšta saopštenja Eskobara koja ne vrijede ništa poput – „izrazili smo zabrinutost“, rekao je Šistek u svom intervjuu Danasu.

I za kraj sasvim je opravdano upitati ako je uloženo čak 80 miliona američkih dolara u borbu protiv zloćudnog ruskog utjecaja, zašto onda američka ambasada u Sarajevu, a i specijalni predstavnik Escobar podržavaju u BiH koalicije sa otvorenim proruskim političarima Dodikom i Čovićem??? Zar nisu onda probosanski interesi kolateralna šteta? Neprirodna koalicija Dodikovog SNSD, Čovićevog HDZ i rasplinute “bošnjačke reprezentacije” nazvane “Osmorka”, imala je punu podršku američke ambasade, prije i poslije izbora. Zašto? Zar barem dva od tri ključna igrača u toj koaliciji ne podržava i Ambasada Rusije u BiH? Dakle, zašto američki predstavnik Gabriel Escobar podržava “Otvoreni Balkan” tj. “srpski svet” koji je inačica ruske hegemonističke ideje “ruski svet”, ako taj koncept podržava i Rusija? Čemu služe donacije uložene u borbu protiv ruskog utjecaja ako se istovremeno podržavaju ključni proruski projekti i političari u BiH, od kojih su neki i na američkoj crnoj listi?!